Kurs - Terapia niemowląt z zaburzeniami karmienia w ujęciu fizjoterapeutyczno-logopedycznym

Terapia niemowląt z zaburzeniami karmienia w ujęciu fizjoterapeutyczno-logopedycznym

prowadzący: mgr Oktawia Parchimowicz, mgr Anna Maliszewska | cena: 1800 PLN

Kurs dla: fizjoterapeutów, logopedów, neurologopedów, położnych, doradców laktacyjnych, studentów co najmniej 3 roku w/w kierunków.

Miejsce i termin:

Warszawa / 30-31.05.2025

Czas: 2 dni

Celem szkolenia jest interdyscyplinarne podejście do tematyki zaburzeń w obszarze oralno-facjalnym, które to problemy mają swoje przełożenie w zaburzeniach karmienia odżywczego niemowląt. Jak wiemy z własnego doświadczenie jest to jeden z dominujących tematów, z którymi spotykają się na co dzień terapeuci pediatryczni czy to z dziedziny logopedii, fizjoterapii czy tez położnictwa.

Podczas tego szkolenia łączymy siły i wiedzę neurologopedyczną, fizjoterapeutyczną a także osteopatyczną aby terapeutom obu tych dziedzin a także innym specjalistom niosącym pomoc niemowlętom jak najszerzej przedstawić problem z zakresu zaburzeń karmienia odżywczego, pozycjonowania oraz najczęściej występujących problemów okresu niemowlęcego.

Jest to swoiste spotkanie oraz możliwość wypełnienia luki w obu podejściach do małego pacjenta ponieważ wiemy jak ważna jest efektywna współpraca wielu specjalistów pediatrycznych, chcących efektywnie wspomóc proces karmienia.

Interakcja ujęcia neurologopedycznego, fizjoterapeutycznego oraz osteopatycznego będzie bazą i podstawą tego kursu.

Podczas kursu obok szerokich podstaw teoretycznych przedstawimy także ciekawe pomysły terapii w formie praktycznych warsztatów. Pracując w tandemie jesteśmy podwójnie efektywni w niesieniu pomocy naszym małym pacjentom.

Podczas szkolenia m.in :

– przedstawimy bazę teoretyczną dotyczącą podstaw anatomii kompleksu ustno-twarzowego

-omówimy proces karmienia jako triady ssania-połykania-oddychania

– rozważymy najczęściej występujące patologie okresu niemowlęcego mające wpływ na proces karmienia

– Przekażemy Ci istotne wiadomości z zakresu terapii oraz pozycjonowania w wyżej

wymienionych dysfunkcjach

PROGRAM:

DZIEŃ 1:

11:30-14:00

  1. Podstawy embriologii układu oralnego.
  2. Poród i jego możliwe komplikacje rzutujące na późniejsze dysfunkcje kompleksu ustno- twarzowego.
  3. Dysfunkcje czaszkowe i kość gnykowa: patofizjologia i techniki korekcji.

14:00-14:45 PRZERWA

14:45-17:00

  1. Techniki czaszkowe i kość gnykowa WARSZTAT.
  2. Mięśnie nad i podgnykowe: teoria

17:00-17:15 PRZERWA

17:15-19:30

  1. Mięśnie nad i podgnykowe warsztat.
  2. Patofizjologia wędzidła i postępowanie terapeutyczne.
  3. Odruchy oralno-facjalne.

DZIEŃ 2:

9:00-11:00

  1. Karmienie jako proces i najczęstsze współistniejące zaburzenia.
  2. Praktyczne uwagi dotyczące błędów w karmieniu oraz omówienie elementów wspomagających: smoczki, butelki itp.
  3. Pozycjonowanie jako aspekt wspomagania podczas karmienia w aspekcie zaburzeń występujących u niemowląt.

11:00-11:15 PRZERWA

11:15-13:30

  1. Dziecko hiper i hipotoniczne teoria i praktyka.
  2. Asymetria teoria i praktyka.

13:30-13:45 PRZERWA

13:45- 15:45

  1. Zaburzenia toru oddechowego: terapia przepony, żeber, mostka.
  2. Zagadnienia dotyczące rozszerzania diety: gotowość dziecka, metody rozszerzania, problemy i zaburzenia w aspekcie rozszerzania diety.

Każdy z uczestników otrzymuje skrypt i certyfikat w języku polskim.

„Rehaintegro” informuje, że po zakończeniu kursu zostaną Państwo poproszeni o wypełnienie krótkiej ankiety, celem poinformowania organizatora, czy został osiągnięty cel szkolenia.

PROWADZĄCY:

mgr Oktawia Parchimowicz

Fizjoterapeuta i osteopata, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu oraz Akademii Osteopatii. Fizjoterapią zajmuje się od ponad 15 lat z czego od początku jej głównym zainteresowaniem była fizjoterapia pediatryczna. Doświadczenie zdobywała pracując w placówkach w Poznaniu, Środzie Wielkopolskiej i Szczecinie. Obecnie przyjmuje w Reha-Team w Szczecinie, gdzie zajmuje się  przede wszystkim leczeniem dzieci i niemowląt. W swojej praktyce stawia na współpracę m,in. z neurologopedą Anna Maliszewską, z którą cyklicznie prowadzi wspólne konsultacje w zakresie zaburzeń karmienia niemowląt.

Regularnie uczestniczy w szkoleniach dokształcających. Jest certyfikowaną terapeutką PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation). Ukończyła szkolenia z zakresu terapii pediatrycznej: Usprawnianie dzieci z deficytem neurologicznym w oparciu o metody neurofizjologiczne (dr Stanisław Faliszewski), Ocena neurorozwojowa dziecka i przykłady postępowania fizjoterapeutycznego (Marta Kościk), mastercourse Osteopatia Pediatryczna (Nancy Nunn DO), Stawy Skroniowo-żuchwowe (Hans Fauville DO), Terapia Osteopatyczna w pediatrii (Sarah Bayley DO) oraz BSPTS Rigo Concept.

Jej pasją jest leczenie dzieci a w szczególności niemowląt oraz pomoc ich mamom w okresie ciąży i połogu. Oktawia jest także mamą dwóch córek i 3 kotów brytyjskich:)

mgr Anna Maliszewska

Neurologopeda kliniczny, specjalista wczesnej interwencji logopedycznej, terapeuta pedagogiczny, praktyk metody słuchowej Alfreda Tomatisa.

Swoje wykształcenie zdobywała między innymi na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu oraz Uniwersytecie Szczecińskim.

Przez 15 lat zdobywała doświadczenie zawodowe w szkołach i przedszkolach na terenie Szczecina i jego okolic, jak również w placówkach medycznych. Prowadzi szkolenia dla rodziców, lekarzy, położnych, pomocy dentystycznych z zakresu m.in. rozwoju mowy, karmienia, współpracy ortodontyczno-logopedycznej. Obecnie pracuje jako neurologopeda na oddziale Kliniki Patologii Noworodka w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie jak również prowadzi swój gabinet neurologopedyczno-terapeutyczny AKADEMIA MOWY.
W swojej pracy nastawiona na holistyczne podejście do najmniejszego pacjenta!Prywatnie mama Wiktorii i Maciusia, posiadaczka czterech psów i mnóstwa pokładów energii!!!

Contact Us

powered by Smartcat