Stawy skroniowo-żuchwowe – diagnostyka i terapia
Zasadniczym celem kursu jest nabycie wiedzy, dotyczącej prawidłowego diagnozowania SSŻ oraz usamodzielnienie terapeuty przy leczeniu tego obszaru. W trakcie szkolenia bardzo szczegółowo zostanie omówiony temat rehabilitacji stomatologicznej, która jest wzbogacona przez prowadzącego o techniki osteopatyczne.
Jednym z zagadnień poruszanych na kursie, jest miejscowy i globalny wpływ dysfunkcji stawów skroniowo żuchwowych na ciało człowieka.
Podczas pierwszego dnia szkolenia, przekazana zostanie niezbędna wiedza z zakresu anatomii – struktur kostnych, więzadeł oraz mięśni. Kursant dowie się, kiedy dochodzi do podwichnięcia krążka i jaką rolę odrywają w tym poszczególne mięśnie. Dalsza, niezwykle istotna część szkolenia, pozwalająca zrozumieć całość problemu, koncentruje się na zaburzeniach wstępujących, które mają niebagatelny wpływ na prawidłowe działanie układu stomatologicznego. W części praktycznej kursant nauczy się badania i rozluźniania mięśni wpływających na prawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo żuchwowego. Uzupełnieniem badania będzie mapa Rocabado, dzięki której terapeuta określi czas leczenia oraz będzie wiedział, kiedy odesłać pacjenta na konsultację do innego specjalisty.
Drugi dzień kursu jest skoncentrowany na leczeniu dysfunkcji wstępujących. Podczas zajęć przeprowadzona zostanie celowana terapia manualna w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz piersiowego. Prowadzący pokaże kursantom wstępujący szlak wisceralny, zaburzający prawidłowe położenie kości gnykowej oraz jego terapię. Osobne miejsce jest poświęcone szwom czaszkowym, ich wpływowi na prawidłowy przebieg leczenia ortodontycznego a także na dolegliwości bólowe w obszarze głowy. Na kursie nie zabraknie też wiedzy z dziedziny radiologii, kisnesiotapingu a także wiadomości o postępowaniu terapeutycznym przy porażeniu nerwów czaszkowych czy szumach usznych.
Ostatni dzień szkolenia przeznaczony jest między innymi na autoterapię, naukę tymczasowej szynoterapii dla pacjentów w stanach ostrych i przewlekłych, zapoznanie z technikami nastawiania dysku SSŻ oraz suche igłowanie w obszarze twarzoczaszki.
Uczestnicy szkolenia zostaną dodani do zamkniętej grupy terapeutów, co pozwoli na wymianę doświadczeń oraz na uzyskanie realnej pomocy przy rozwiązywaniu trudnych przypadków z ich gabinetów.
PROGRAM:
DZIEŃ 1:
9:00-11:00
- Anatomia funkcjonalna i palpacja stawów skroniowo-żuchwowych:
kości, krążek stawowy, mięśnie, unerwienie, zaopatrzenie krwionośne, wady zgryzu. - Biomechanika stawu, zaciskanie zębów, bruksizm, praca w zespole.
- Ukierunkowany wywiad z pacjentem.
11:00-11:15 PRZERWA
11:15-13:15
- Od pozycji żuchwy a pozycja ciała.
- Typy postawy ciała.
- Zależności pomiędzy stawami skroniowo-żuchwowymi a resztą ciała.
- Testy globalne oraz testy różnicowe czynników wstępujących i zstępujących.
13:15-14:00 PRZERWA
14:00-16:15
- Badanie stawów skroniowo-żuchwowych.
- Mapa Rocabado.
- Trzaski, obturacyjny bezdech senny, grupy ryzyka.
- Omówienie karty badania manualnego i terapia.
16:15-16:30 PRZERWA
16:30-18:00
Terapia c.d.
DZIEŃ 2:
9:00-11:00
- Szynoterapia – czym jest i kiedy ją stosować.
- Badanie i terapia odcinka szyjnego kręgosłupa.
- Techniki rozluźnia przedniego kompleksu gardła i kości gnykowej.
11:00-11:15 PRZERWA
11:15-13:15
- Wstęp do terapii manualnej.
- Omówienie założeń, przeciwwskazań i ćwiczenia praktyczne.
- C0-C1-C2 oraz staw skroniowo-żuchwowy- wzajemny wpływ
13:15-14:00 PRZERWA
14:00-16:15
- Techniki rozluźniania poszczególnych szwów czaszkowych.
- Najczęstsze przeszkody wisceralne mające wpływ na nieprawidłowe ustawienie
głowy i SSŻ oraz terapia tych struktur
16:15-16:30 PRZERWA
16:30-17:30
- Analiza RTG i Cefalometrii , terapia behawioralna, terapie relaksacyjne.
DZIEŃ 3:
9:00-11:45
- Diagnostyka języka i terapia.
- Suche igłowanie w obrębie twarzoczaszki.
- Nauka modelowania szybkoschnącej szyny dla pacjenta w celu podtrzymania
efektu terapeutycznego. - Leczenie zaburzeń nerwu twarzowego i trójdzielnego.
11:45-12:00 PRZERWA
12:00-14:00
- Case study.
- Edukacja pacjenta na temat prewencji – autoterapia, ćwiczenia stawowe i
proprioceptywne w obrębie SSŻ. - Operacje ortognatyczne – przygotowanie pacjenta do zabiegu i terapia.
- Postępowanie przy leczeniu szumów usznych.
- Omówienie współpracy między stomatologiem a fizjoterapeutą – kolejność działań przy ostrym zablokowaniu dysku, problemie przewlekłym, ekstrakcji zęba i ortodoncji.
- Podsumowanie szkolenia oraz omówienie zagadnień poruszonych przez kursantów.
Każdy z uczestników otrzymuje skrypt i certyfikat w języku polskim.
„Rehaintegro” informuje, że po zakończeniu kursu zostaną Państwo poproszeni o wypełnienie krótkiej ankiety, celem poinformowania organizatora, czy został osiągnięty cel szkolenia.
PROWADZĄCY:
mgr Damian Stucki D.O.
Dyplomowany osteopata- absolwent Europejskiej Szkoły Osteopatiiw Anglii oraz fizjoterapeuta – absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Wieloletni praktyk w zakresie fizjoterapii oraz osteopatii na różnych poziomach. Pasjonat holistycznego podejścia terapeutycznego opartego na wielutechnikach oraz współpracy z lekarzami innych specjalizacji. Specjalista w zakresie diagnozy oraz leczenia stawu skroniowo-żuchwowego. Stale podnoszący swoje kwalifikacje w całej Europie. Ukończył dodatkowo szereg szkoleń z zakresu fizjoterapii stomatologicznej, terapii manualnej i terapii odruchowych.