Trening stabilizacyjny

Zdecydowana większość dolegliwości bólowych kręgosłupa, stawów obwodowych i urazów mięśniowych ma swoje podłoże w braku odpowiedniej stabilizacji centralnej tzw. ”core stability”. Wynika to z zaburzonego mechanizmu aktywizacji mięśni głębokich. Nieużywane mięsnie tracą swoją siłę, wytrzymałość i funkcję, inne mięśnie przejmują ich rolę przez co dochodzi do nierównowagi mięśniowej a w konsekwencji przeciążeń i urazów.

W treningu stabilizacyjnym wykorzystujemy ćwiczenia wzmacniające mięśnie obręczy barkowej, kończyn dolnych oraz głębokie mięśnie miednicy i kręgosłupa. Wprowadzamy je w program rehabilitacji u pacjentów po kontuzjach oraz jako doskonałą profilaktykę przed urazami.

940x380_fitball_(9239)

 

Trening propriocepcji (czucia głębokiego)

Propriocepcja (czucie głębokie) to nic innego jak zmysł orientacji ułożenia naszego ciała. Receptory, które dostarczają tę informację do Ośrodkowego Układu Nerwowego znajdują się w mięśniach, ścięgnach i więzadłach. Dlatego uszkodzenie tych struktur (np. zerwanie ACL ) powoduje zaburzenie propriocepcji a to prowadzi do zaburzenia koordynacji, nieprawidłowych napięć i braku odpowiedniej stabilizacji stawów. Bardzo ważne jest jak najszybsze wprowadzenie treningu propriocepcji w proces rehabilitacji po urazie.

allegrohalfball

Contact Us